Hrvatska, često zvana i zemlja tisuću otoka – spoj je tisućljetnog povijesnog i kulturnog nasljeđa, nestvarnih prirodnih ljepota, vrhunske gastronomije, različitih životnih stilova, dijalekata i mentaliteta. Dobrodošli!
POLOŽAJ
Hrvatska je mediteranska srednjeeuropska zemlja duž cijele obale okružena Jadranskim morem. Obuhvaćajući prostor od Panonske nizine preko uskog područja Dinarskog gorja sve do Jadranskog mora stvoren je neobičan oblik potkove – drugačiji i jedinstven. Svojom granicom od 2.028 km Hrvatska graniči sa Slovenijom na zapadu, Mađarskom na sjeveru, Srbijom, Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom na istoku, dok ju Jadransko more dijeli od susjedne Italije. Glavni grad je Zagreb, gospodarsko, političko, kulturno i akademsko središte Hrvatske.
POVRŠINA
Ukupna površina Hrvatske iznosi 89.810 km2, od čega na kopno otpada 56.610 km2, a na obalno more 33.200 km2. Hrvatska obala, dužine 5.835 km sačinjena je od 1.244 otoka, otočića, hridi i grebena, ali i uvala, zaljeva i poluotoka. Ovako razvedena i bogata obala razlog je što se Hrvatsku često naziva i zemljom tisuću otoka.
STANOVNIŠTVO
Prema posljednjem popisu stanovništva, u Hrvatskoj živi 3,888.529 stanovnika. Većinu stanovništva čine Hrvati, a najbrojnije manjine su Srbi, Bošnjaci, Albanci, Talijani i Slovenci. Najzastupljenija vjeroispovijest je katolička, dok su na drugom i trećem mjestu pravoslavna i islamska. Službeni jezik je hrvatski, materinji za 95% stanovništva. Na području Istre osim hrvatskog, službeni je jezik i talijanski.
KLIMA
Zbog položaja, klima u Hrvatskoj podijeljena je na dvije zone – umjereno kontinentalna i mediteranska. U unutrašnjosti Hrvatske prevladava umjereno kontinentalna klima, djelomice i planinska karakteristična po oštrim i hladnim zimama i relativno suhim ljetima. S druge strane, duž Jadranske obale vlada ugodna mediteranska klima karakteristična po suhim i toplim ljetima, te vlažnim i blagim zimama. Zahvaljujući mediteranskoj klimi, Jadranska obala obiluje sunčanim danima i temperaturom mora koja u ljetnim mjesecima ne pada ispod 20°C. Sunčani i topli dani tijekom cijele godine stvorili su destinaciju za odmor u svim godišnjim dobima.
VALUTA
Od 1. siječnja 2023. u Hrvatskoj je Euro službena valuta, te se sva plaćanja mogu vršiti u valuti – Euro.
UNESCO MATERIJALNA BAŠTINA
Hrvatska je zemlja u kojoj se kulturna, povijesna i prirodna baština otkriva unutar muzeja, galerija, crkava i prirodnih ljepota. Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj vrijednosti, u Hrvatskoj postoji 7 lokaliteta koji su zauzeli nezaobilazno poglavlje UNESCO-vog popisa svjetske baštine.
- Nacionalni park Plitvička jezera
- Eufrazijeva bazilika, Poreč
- Katedrala Sv. Jakova, Šibenik
- Dioklecijanova palača, Split
- Gradska jezgra grada Trogira
- Gradska jezgra grada Dubrovnika
- Starogradsko polje, otok Hvar
UNESCO NEMATERIJALNO NASLJEĐE
Osim materijalne baštine, Hrvatska je u UNESCO-ov popis svjetske baštine upisala i 13 dobara koja predstavljaju nematerijalnu baštinu – usmena tradicija, društveni običaji, festivali, rituali, umijeća tradicionalnih obrta i sl.
- Čipkarstvo, izrada čipke u Hrvatska
- Fešta Sv. Vlaha, zaštitnika grada Dubrovnika
- Sinjska alka, viteški turnir u Sinju
- Zvončari, pokladni ophod u Kastvu
- Ljelja, procesija Slavonske kraljice u Gorjanima
- Dvoglasno pjevanje i sviranje na istarskoj ljestvici, Istra i Kvarner
- Procesija Za Križen, noćna procesija na otoku Hvar
- Izrada drvenih tradicijskih dječjih igračaka, Hrvatsko zagorje
- Bećarac, vokalno instrumentalni napjev Slavonije, Baranje i Srijema
- Medičarski obrt, izrada licitara u sjevernoj Hrvatskoj
- Nijemo kolo, narodni ples s područja Dalmatinske zagore
- Klapsko pjevanje, vokalna glazba s područja Dalmacije
- Ojkanje, glazbeni izričaj Dalmacije
NACIONALNI PARKOVI
Netaknuta priroda Hrvatske ne ostavlja nikoga ravnodušnim. Raznolikost biljnog i životinjskog svijeta i prirodnih ljepota izrodilo je 8 nacionalnih parkova, raspoređenih po cijeloj Hrvatskoj.
- Nacionalni park Brijuni, Istra
- Nacionalni park Risnjak, Gorski kotar
- Nacionalni park plitvička jezera, Lika, Senj i Karlovac
- Nacionalni park Sjeverni Velebit, Dalmacija – Zadar
- Nacionalni park Paklenica, Dalmacija – Zadar
- Nacionalni park Krka, Dalmacija – Šibenik
- Nacionalni park Kornati, Dalmacija – Šibenik
- Nacionalni park Mljet, Dubrovnik regija
PARKOVI PRIRODE
Uz 8 nacionalnih parkova, Hrvatska obiluje i parkovima prirode – prirodna područja s naglašenim krajobrazom, odgojno – obrazovnim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreativnim vrijednostima. Posjetite ih!
- Park prirode Biokovo, Dalmacija – Split
- Park prirode Kopački rit, kontinentalna Hrvatska
- Park prirode Lastovsko otočje, Dubrovnik regija
- Park prirode Lonjsko polje, kontinentalna Hrvatska
- Park prirode Medvednica, kontinentalna Hrvatska
- Park prirode Papuk, kontinentalna Hrvatska
- Park prirode Telašćica, Dalmacija – Zadar
- Park prirode Velebit, Dalmacija – Zadar
- Park prirode Vranjsko jezero, Dalmacija – Zadar
- Park prirode Učka, Istra
- Park prirode Žumberak, kontinentalna Hrvatska